Historia

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Historia

Poznaj dwustuletnie losy posiadłości

XVIII wieczny pałac w Zbożennie wielokrotnie przebudowywany, ostateczny swój kształt zawdzięcza przebudowie w latach dwudziestych zeszłego wieku.

Zbożenna od dawna związana była z rodziną Duninów. W połowie XVIII wieku posiadłość tą nabył Karol Szydłowski starosta uszycki. Wybudował on pałac w Zbożennej i obrał go za swoją siedzibę. Był to okres największej świetności tych dóbr. Mieścił się tu teatr i kaplica, utrzymywana była nadworna orkiestra, a w pięknym parku znajdował się zwierzyniec.
Po śmierci Szydłowskiego w 1811 roku pałac zmieniając kolejnych właścicieli został doprowadzony do ruiny. Ostatniemu z nich Kazimierzowi Witwickiemu zawdzięczamy dobudowanie tarasu do elewacji ogrodowej budynku.

Po gruntownym remoncie pałac został przeznaczony na ośrodek szkoleniowy-wypoczynkowy. W przedniej części parku, pod dębem, stała niegdyś figurka Matki Bożej. Odlew był wykonany przez Kazimierza Witwickiego właściciela Fabryki Żeliwa w Skarżysku Kamienna. W czasach, kiedy w Dworze znajdowała się szkoła, figura została ukryta przez ówczesnego woźnego Pana Leśniewskiego, gdy kazano ją zniszczyć. Dzisiaj można ją obejrzeć w gródku owego woźnego w Zbożennie, a pod nasz dąb może kiedyś powróci.

Klimatyczne pokoje

z widokiem na zabytkowy park

Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij